Художникът Петко Петков-Дурмана е бил задържан по време на изложба в София, защото бил сметнат за опасен за президента. Арестът възмути Вежди Рашидов.
Странната история се разиграла в сряда в Музея за история на София, където се откривала изложба под патронажа на Росен Плевнелиев, съобщи
самият Петков първо в социалните мрежи, а след това и пред някои медии.
„Бях поканен от художник на изложбата, поканата беше през Фейсбук”, разказа той в ефира на Нова телевизия.
На входа имало пропусквателен режим. Три жени проверявали за оръжие, но нямали списък с поканени.
„Влязох и видях, че други хора са спрени и върнати. Поискаха ми покана, но аз им обясних, че съм поканен през Фейсбук”, добави Дурмана.
След като попитал настойчиво кой е организатор на събитието, се появил човек от НСО и го помолил да излезе.
Двама полицаи от Охранителна полиция го извели и дръпнали настрани на сградата. Там го помолили да се легитимира и той им дал лична карта. Малко по-късно го задържали и отвели в районното, където му съставили акт и го освободили.
В документа пише, че "при отправено устно разпореждане на лицето Петко Симеонов Петков-Дурмана да не нарушава обществения ред и да напусне охраняемия периметър за мероприятието на президента на Република България, същият не изпълни нашите разпореждания и не се подчини, с което наруши чл. 64 от ЗМВР".
Позицията на НСО пък е, че художникът е влязъл в остри пререкания с организаторите, държал се е оскърбително, с поведението си се е стремял да предизвика конфликтна ситуация, обиждал е полицията.
Петко Дурмана заяви още, че е снимал всичко с телефона си, но видеото му е изтрито в полицията.
Клип от вкарването му в патрулката, направен от друг човек, обаче беше разпространен в социалните мрежи.
След като случая стана публично известен, днес министърът на културата Вежди Рашидов изрази възмущение от публичното задържане на Петков.
"Възмутителен е фактът, че български художник е задържан в храм на изкуството, където е естественото място на творците. Недопустимо е български автори да бъдат публично унижавани по този начин", се посочва в позицията на Рашидов, цитирана от пресцентъра на Министерство на културата.
Министърът отбелязва, че изкуството е предназначено за цялото общество, а не за овластени пазители на реда.
"Администраторите идват и си отиват, а творчеството е свещено и изкуството - вечно", подчертава Рашидов.
"Опасен"