12 души от банковия надзор на БНБ бяха разпитани в Столичното следствие. Неофициално разпитът е по делото за източване на 206 млн. лева от КТБ.
Дванайсетте служители пристигнаха малко преди 10 часа с бял микробус, на който пишеше БНБ, предаде БНР. Всички призовани отказаха коментар пред представителите на медиите. Някои казаха само, че са от "Банков надзор" на БНБ, а една от жените заяви, че не вижда никаква нужда от коментар, защото всичко, което е трябвало да бъде казано, е изнесено на официалната страница на Централната банка, съобщи БГНЕС.
Служителите препоръчаха на представителите на медиите да се информират от сайта на БНБ.
Днешните разпити са първите на редови служители на БНБ. Показания по аферата "КТБ" досега са давали само управителят на Централната банка Иван Искров и Нели Кордовска, която временно пое функциите на Гунев начело на банковия надзор.
Основен обвиняем по делото, макар и "задочно", е мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев. С обвинения за съучастие или помагачество са още няколко души от ръководството на банката.
Първи обвинение за липса на контрол върху отпусканите от затворената банка кредити получи подуправителят на БНБ Цветан Гунев, началник на "Банков надзор". Съдът отказа го да отстрани от длъжност. Прокуратурата поиска Гунев да бъде отстранен от поста си, за да не повлияе върху свидетели.
Вчера БНБ внесе в парламента доклад за състоянието на КТБ преди 20 юни (от когато е под специален надзор) и законовите стъпки, които трябва да се предприемат.
БНБ изрежда действията на съответните институции според съществуващата законова рамка след получаването на финансовите и надзорните отчети, които се очаква да констатират отрицателния собствен капитал:
- Решението за отнемане на лиценза се взема в срок до 5 работни дни от установяване на неплатежоспособността, т.е. от получаването на надзорните отчети, показващи отрицателния собствен капитал на КТБ;
- Искане до компетентния съд за откриване на производство по несъстоятелност на КТБ;
- До 20 работни дни от датата на решението за отнемането на лиценза на банката Фондът за гарантиране на влоговете в банките започва изплащането на гарантираните размери на влоговете. При наличие на изключителни обстоятелства Фондът може да удължи този срок с не повече от 10 работни дни.
- Фондът за гарантиране на влоговете в банките изплаща гарантираните размери на влоговете чрез търговска банка/търговски банки, определени от неговия Управителен съвет.
Други, вместо гореописаните, решения и действия на БНБ и/или на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, вкл. свързани с преструктуриране на КТБ, ще бъдат възможни единствено ако Народното събрание в рамките на законодателните си правомощия намери за уместно и своевременно приеме изменения и допълнения на действащото законода телство, включително и по отношение на ресурсното обезпечаване, отбелязват от централната банка.