Решението за Корпоративна търговска банка тежи на плещите на БНБ и по закон трябва да бъде взето до седмица. Парламентът ще решава дълго.
Около такава теза се обединиха професорите Христина Вучева и Валери Димитров в разговор по БНТ.
Одитът в КТБ показа 4.2 млрд. лв. обезценка на активите и едва 13% обезпечение на кредитите.
По мнението на двамата експерти е възможно отново да се появят списъци на кредитни милионери. След като се рециклират истории от 1997 г., очевидно ще има и повторение на лица, които са взели големи суми и не са ги върнали.
Но това няма да реши проблемите на вложителите, смятат и Вучева, и Димитров.
Те не са оптимисти, че някой от тези хора ще си върнат парите, или ще поемат отговорност за действията си.
Христина Вучева напомни, че още от поставянето на КТБ под особен надзор е била за нейното оздравяване.
Аз винаги бях на позиция, че оздравяването на КТБ е най-добрият вариант, каза тя. Сега обаче подчерта, че може да се мисли за вариант - да затворят КТБ и да спасят банка "Виктория". Ако аз имах възможност да влияя, щях да направя всичко възможно да не се ликвидира тази банка, коментира още Вучева.
Говори се за дупка от 4.2 млрд. лв. Какво значи тази дупка - това е малко художествено определение, каза Вучева.
Тя напомни, че на 31 юли в съобщението на БНБ, с което се прие отчетът на квесторите към тази дата се посочва, че има загуби от 62 млн. лв. След това обаче от тях се е искало да се променят правилата и към днес излиза сумата от 4.2 млрд. лв.
Валери Димитров подчерта, че според него БНБ не упражни тази власт, която има да приложи - оздравителни мерки по времето на особен надзор. Винаги съм бил на мнение, че тази банка трябва да се спасява. В момента обаче ми се струва че марката, брандът КТБ е увредена непоправимо. Едва ли тази банка може да бъде спасена, ако в нея се налеят каквито и да е средства, защото това няма да успокои вложителите, коментира Димитров.
Според него е възможно лошите активи да се поемат от друга банка. Решението тежи върху плещите на УС на БНБ. На основата на одиторския доклад квесторите трябва да изчислят капиталовата адекватност и тогава при отрицателна капиталова адекватност УС на БНБ трябва незабавно да подложи банката на ликвидация, каза експертът.
Според Димитров, в момента най-важно е как ще се попълни Фондът за гарантиране на влоговете. Той трябва да бъде попълнен незабавно от тези, които имат интерес от стабилност – това е банковата общност, не само държавата, подчерта той.
Според чл. 36 от сегашния закон за кредитните институции, БНБ е длъжна да отнеме лиценза на банка, която 5 дни не е изплащала задълженията си поради проблеми в ликвидността, ако прецени, че тези проблеми няма да бъдат решени в близко бъдеще, каза пред БНР омбудсманът Константин Пенчев. Той обяви, че вече не вярва на нищо, което се случва с КТБ.
Като гражданин не вярвам, защото те толкова много ни лъгаха и толкова противоречиви информации получавахме през тези 4 месеца, да оставим настрана тези години, през които банката растеше, растеше и растеше и тройно и четворно си увеличаваше капитала с протекциите на политиците. Няма осъден банкер за кризата през 1996 -1997 г., припомни омбудсманът
Пенчев предупреди, че лавина от дела ще залее съдилищата. Те ще бъдат заведени, както от вложители с гарантирани влогове, така и от тези с депозити над 200 хил. лв.