Българинът харчи повече за алкохол и цигари, отколкото за дрехи и обувки

Дефлацията от началото на годината променя и потребителската кошница на българина. Заради по-ниските цени на храните техният дял в общите разходи намалява с 0,5 процентни пункта до 35,1%, показват изчисления по данните на Националния статистически институт. В абсолютна стойност дори спадът стига до 5,8 на сто през второто тримесечие. Това прави 355 лв. за храна и безалкохолни напитки средно на човек от домакинството.

От 171 лв. на 153 лв. на лице се понижават за последната година и разходите за дома - ток, вода, отопление и поддържане. Техният относителен дял в общите разходи намалява с един процентен пункт до 15,2 на сто.

Въпреки дефлацията обаче все още българинът харчи над половината от парите си за осигуряване на храна и поддържане на жилището. За тях са 50,3 на сто от всички разходи.

Леко увеличение се наблюдава на харчовете за транспорт, алкохол, цигари, облекло и обувки. Например разходите за транспорт и съобщения нарастват с 0,4 процентни пункта до 12,6 на сто от всички. Те са по 127 лв. средно на човек за второто тримесечие и се превръщат в третите по значимост харчове след тези за храна и жилище. С 0,4% за година се увеличават и разходите за алкохол и цигари и те вече са 4,4 процента от всички плащания на домакинствата. За вредните навици се отделят по 44 лв. средно на човек. Това е повече, отколкото за дрехи и обувки, за които даваме по 35 лв. Въпреки това и техният дял от общите разходи нараства минимално с 0,1 процентни пункта до 3,5%.

Без промяна за последната година са харчовете за лекарства и здравеопазване. За тях се отделят по средно 121 лв. на лице от домакинството или 4,9 на сто от общите разходи. (Виж графиката горе - бел. ред.) Като цяло българинът е изхарчил по средно 1012 лв. за периода април-юни, което е с 4,4 процента по-малко, отколкото преди година.

Известни промени настъпват и в потреблението на домакинствата у нас. По-съществено намаление има на консумацията на хляб и тестени изделия - от 24,4 на 22,8 кг, съответно през второто тримесечие на 2013 и 2014 г. При зеленчуците спадът е с 0,9 килограма - от 19,3 на 18,4 кг средно на човек. Намаление има и при останалите основни храни. Например потреблението на прясно мляко е по-малко с половин литър, или 4,9 л на лице. При киселото мляко понижението е от 7,7 на 7,3 кг, а при картофите - от 7,4 на 7 кг.

Доходът е средно 1160 лв. за 3 месеца

Oбщият доход средно на лице през второто тримесечие на 2014 г. е 1160 лв. Основен източник продължава да бъде работната заплата, която формира 55,2% от приходите в домакинството.

Вторият по значение доход са пенсиите. Относителният им дял е 26,3%.

В номинално изражение през второто тримесечие на 2014 г. спрямо същото тримесечие на предходната година доходите от пенсии намаляват с 2,5% и са 305 лв. средно на лице от домакинството.

Парите от самостоятелна заетост се увеличават спрямо второто тримесечие на 2013 г. и достигат 86 лв. Относителният им дял нараства с 0,7 процентни пункта и вече е 7,4% от структурата на общия доход.

Доходите от социално осигуряване и социални помощи през второто тримесечие на 2014 г. също се увеличават и достигат 44 лева средно на човек.

Източник: http://www.24chasa.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Са
    САРЪК
    1 0
    08:19, 15 сеп 2014
    Дефлацията в българия не е константна мярка,както в останалите държави.тя е плод на изчезващ вид.в следващите години всички чифутски фирми-кауфланд,пени,метро и т.н.ще изпаднат в несъстоятелност и трябва да си ходят или да работят с един процент надценка и да разчитат на клиенти от гърция.овчар който не се грижи за овцете стадото му измира.междувпрочем грижата е само за черните овце макар,че те и капка мляко не дават,а само смучат като агънца докато са живи.бих бил по точен,ако кажа кърлежите в управлението си хрантутят само техния си вид сред народа.скоро дървото ще изсъхне и тогава???
Последни новини