В Босна и Сърбия придошлите води започнаха да се оттеглят, но сега на дневен ред е следващият шок - възстановяването от историческите наводнения ще струва милиарди евро, като с такива средства не разполагат нито Сърбия, нито Босна.
Официални представители на ЕС и НАТО са на посещение в Босна да проведат разговори с местните власти относно това, какви стъпки има нужда да се предприемат от тук нататък по възстановяването от бедствието.
Босненските власти заявиха, че се страхуват, че щетите може да са по-големи от тези от войната през 1992-1995 г. Сръбският министър-председател Александър Вучич пък каза, че щетите в неговата страна превишават 0,64% от БВП на страната, като намекна, че Сърбия може да кандидатства за средства от фондовете за солидарност на ЕС, отбелязва "Асошиейтед прес".
И двете страни обявиха, че ще имат нужда от международна помощ, като чуждестранни експерти ще огледат областите, ударени от бедствието, когато нивото на водата спадне, за да оценят размера на щетите.
Според властите в Босна една четвърт от населението на страната, което е около 4 млн. души, е засегнато от шестте дни наводнения, които засегната четвърт от територията на страната. Около 100 хил. жилища и 230 училища са били разрушени от пороите и от 2100 свлачища.
„Размерът на щетите е толкова ужасяващ, че е по-добре да не разкриваме каквито и да е подробности преди да имаме пълната картина", подчерта външният министър на Босна Златко Лагумджия.
Страната се прости с пътища, мостове, водоснабдителни и канализационни системи, както и цели бизнеси, които са имали някои градове и села.
Почти никой не е имал застраховка на имота в една от най-бедните страни в Европа, където безработицата е почти 44 на сто.
Селското стопанство е основният поминък в равнинната Северна Босна, като наводненията прекършиха икономическия гръбнак на региона.
В Сърбия министърът на инфраструктурата съобщи, че около 3500 км пътища са били разрушени или повредени, а около 30% от железопътната мрежа е недостъпна.