AC/DC са на път да сложат край на бляскавата си 41-годишна кариера. “Може никога повече да не ги чуем да свирят или записват заедно”, съобщи репортерът от 3AW Питър Форд завчера в радиошоу.
Легендарната група се подготвяла за записи на нов албум и юбилейно турне.
Преди около три седмици обаче ритъм китаристът и един от основателите на бандата - Малкълм Йънг, получил лек инсулт. От него в мозъка му се образувал кръвен съсирек.
Въпреки това групата се събрала в началото на април за репетиции. Те трябвало да са начало на звукозаписни сесии за нов албум. Тогава обаче Малкълм открил, че не може да свири. Поне не така, както е свирел преди.
Приятелите и семейството на Малкълм обсъждали какво се е случило с него през последните седмици. Смята се, че кръвният съсирек, получен в резултат на инсулта, е причината Йънг да не може да свири.
Въпреки че приятели описали състоянието на Малкълм като сериозно, това не значи, че той не може да се възстанови. Някои хора се подобряват след инсулти и си възвръщат изгубените умения.
Приятелите и семейството смятат, че решението за отказване на групата е взето миналата седмица.
Въпреки че Ангъс Йънг е по-известният и разпознавем от двамата братя, AC/DC категорично е групата на Малкълм. Той е инициаторът на бандата. Под ръководството на големия си брат - продуцента Джордж Йънг, Малкълм убеждава Ангъс да се присъедини към състава и заедно да превземат света.
Малкълм Йънг е тихият мотиватор и шеф на групата от четири десетилетия. Той е съавтор на почти всички класики на AC/DC и човекът, който се грижи нищо да не наруши или разруши репутацията на групата, както и да не разочарова останалите ѝ верни през цялата им кариера фенове.
Страстта му към групата и музиката ѝ била толкова силна, че през 70-те г. редовно той и Ангъс си разменяли юмруци в студиото, когато не можели да се разберат за звука или китарен риф. Стегнати крошета, изгубени зъби и течаща кръв били част от картинката.
Малкълм Йънг и семейството му в момента са се завърнали в Австралия. Всички се надяват, че китаристът ще се възстанови.
Останалите членове на групата, сред които е и братът на Малкълм - Ангъс, са решили, че не могат да продължат, и се отказват от сценична и студийна дейност.
Представител на бандата отказал да коментира пред британското списание “Ню мюзикъл експрес” дали слуховете са верни.
Сп. “Билборд” публикува опровержение. Изданието цитира “източници, близки до групата”, без да ги назовава.
“Малкълм е сериозно болен и няма да може да свири на живо с AC/DC, а вероятно и да записва с бандата”, заяви близкият приятел на групата и вокалист на“Койрбойс” Марк Гейбъл. Певецът не споменава какъв точно е проблемът на китариста. Казва обаче, че Йънг има затруднения в комуникацията и трудно разпознава приятелски лица.
Вокалистът на AC/DC Браян Джонсън отрече, че групата се разпада, пред британския в. “Дейли Телеграф”.
“Със сигурност се събираме през май във Ванкувър. Ще грабнем китарите, ще пием евтино вино и ще видим дали някой има добри мелодии или идеи. Ако нещо се получи, ще го запишем", каза певецът.
Джонсън потвърди, че член на групата - предполага се, че това е именно Малкълм Йънг, е с влошено здраве. Вокалистът обаче отрече, че това означава край на турнетата.
“Не искам да говоря каквото и да било за бъдещето”, заяви той. “Не изключвам нищо. Едно от момчетата е с инвалидно заболяване, но не искам да издавам прекалено много информация. Той е много гордо и резервирано, чудесно момче. Приятели сме от 35 години и винаги съм го закрилял.”
Смяташе се, че AC/DC планират турне, с което да отбележат 40-ата годишнина на групата. То щяло да бъде с 40 концерта на 40 различни места.
“Това ще е чудесен начин да кажем довиждане”, казва Джонсън. “Бихме се радвали да го направим. За момента обаче нищо не е ясно”.
“AC/DC е едно сплотено семейство. Придържахме се към нашите си неща през 80-те и 90-те, когато ни казваха, че трябва да променим дрехите и стила си. Не го направихме и хората разбраха, се си тежим на мястото.”
Вчера следобед групата съобщи, че Малкълм Йънг се оттегля от AC/DC.
“След като в продължение на 40 години бе посветил живота си на AC/DC, китаристът и основател Малкълм Йънг си взима почивка от бандата по здравословни причини. Малкълм иска да благодари на легионите запалени почитатели на групата по целия свят за любовта и непрестанната им подкрепа.
Във връзка с тези новини AC/DC молят личното пространство на Малкълм и неговото семейство да не бъдат нарушавани. Бандата ще продължи да прави музика,” се казва в съобщение, публикувано на официалния сайт на групата. В него не се уточнява дали AC/DC ще търсят заместник на китариста, или ще изчакат той да се възстанови.
Дори това да е краят на AC/DC, кариерата на групата е забележителна. Бандата, поставила си за цел да завладее света, го направи, при това многократно. Дори смъртта на вокалиста Бон Скот през 1980 г. не успява да спре групата, а само леко забавя записите на албума “Бек ин Блек”.
Тавата е вторият най-продаван албум в света след “Трилър” на Майкъл Джексън. Хардрокаджиите са продали от него над 50 млн. копия. От всичките им творби са реализирани над 180 млн. бройки.
90 млн. са продадените сингли, дивидита и специални издания. AC/DC е повлияла на почти всички хардрок и хевиметъл групи, качили се на сцената след тях, включително “Металика” и “Нирвана”. Бандата присъства в книгите за рекорди с едно от най-големите шоута в историята на рока. Те свирят пред повече от 1,6 млн. души в Москва през 1991 г. Поканени са след падането на Берлинската стена от руските младежи, израснали с презаписани касетки с музиката на групата.
Бандата многократно е отписвана от музикалните критици, но се придържа към собствените си виждания и никога не изневерява на звученето си. AC/DC рядко, почти никога не се поддава на музикалните тенденции, които идват и си отиват през годините. Групата се заиграва с глемрока в началото на кариерата си, но това е само кратък период по време на записите на първия албум на бандата. Феновете им искаха да чуят от тях рокендрол, хевирок и това е, което AC/DC им дава в повече от 14 албума и многобройни концертни записи.
Малкълм Йънг никога не се отказва от идеята си, че рокендролът от 50-те и 60-те години на ХХ век е най-добрият. Това е и причината да използва рифовете и ритъма на чернокожите блускитаристи като основа за звука на AC/DC. Друго ключово влияние, което Малкълм посочва, е китаристът на “Ролинг Стоунс” Кийт Ричардс.
Тайната на свиренето на Малкълм, обяснява сп. “Гитар мегазийн”, е в използването на акорди с максимално много свободни струни, намалени усилватели и микрофони, поставени максимално близо, за да уловят всички детайли. Той не бълва мощни рифове през набичени усиватели. Магията на свиренето му е много по-фина и изтънчена въпреки суровите първи албуми на групата.