97% от преподвателите по български и литература в Смолянско са кадри на филиала
Филиалът на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” в Смолян е в процедура на акредитация на професионално направление „Педагогика на обучението”.
По този повод в сряда се проведе среща на експертната група за оценяване, с педседателел проф. д-р Татяна Ангелова от Софийски университет „Климент Охридски” и представители на различни институции, директори на учебни заведения и базови учители от Смолян.
Целта на срещата беше потребителите на кадри, излизащи от филиала на , да споделят своето мнение за подготовката на студентите. Представителите на различни институции – РИМ „Стою Шишков”, Държавен Архив, Регионална библиотека, Общинска и Областна администрации дадоха висока оценка на практикантите – студенти от Филиала, с които са работили.
Директорите на ОУ „Иван Вазов”, СОУ „Св. Св. Кирил и Методий” и ОУ „Проф. д-р Асен Златаров” подчертаха важната роля на педагозите, които се обучават във Филиала и изтъкнаха викото качество на образованието, което те получават. Експерти от РИО – Смолян изтъкнаха доброто ниво на подготовка, както и фактът, че например 97% от преподавателите по български език и литература в Смолянска област са възпитаници на Пловдивския университет или на Полувисшия педагогически институт „Дичо Петров”, преобразуван във Филиал на университета в Смолян.
В дискусията се включиха и базови учители, които подчертаха че студентите, които карат държавната си практика при тях имат много добра образователна и методическа подготовка.
Началникът на РИО – Смолян Иван Муцевски обобщи, че в Смолян вече е създадена иновативна образователна общност, в която Филиалът на ПУ и неговите студенти имат своето сериозно място.
„Родопският учител е най-близо до своите ученици, работи с тях и отличните ни резултати го показват. А заслуга за добрата подготовка на учителите има именно Филиалът на Пловдивския университет”, подчерта Муцевски. Той допълни, че наличието на Филиал в Смолян осигурява достъп до висше образование на младежите от Родопите, които нямат големи финансови възможности, за да учат в големите градове. Тези, които заминават там, вече не се връщат и затова Филиалът изпълнява и много важна социална функция – да предпази планината от обезлюдяване. „Подкрепяйки Филиала на Пловдивския университет в Смолян, ние изпълняваме и вложените параметри в План 2020 за увеличение на процента население, завършили средно и висше образование”, каза още началникът на Регионалния инспекторат по образование в Смолян.