След редовната обедна почивка, смутена от прехвърчащите из кулоарите черни и оранжеви пеперуди, депутатите възвърнаха самообладанието си и с подновени сили продължиха „битката” за законовите промени в Сметната палата.
Спорът обаче за кратко се измести от основния си фокус и се завихри около това, каква изобщо е ролята на Сметната палата и какви функции се очаква от нея да изпълнява.
Кулминацията на днешния работен ден в пленарна зала обаче настъпи с изказването на дългогодишния председател на Сметната палата проф. Валери Димитров. Той бе категоричен, че има за кауза защитаването на в момента действащата уредба, тъй като тя е много по-добра от предлагания днес закон. Димитров откри проблем в новите текстове, защото те сваляли гаранциите за качество на извършваните одити.
Не ми пука дали ще бъда още председател на Сметната палата, така че не говорете за това, скара се Димитров на депутатите.
Изстрадал съм предишния закон, имаше хора, които идваха на работа веднъж в месеца да се подпишат, разкри той пред народните избраници.
Като проблем той посочи и липса на законови изисквания за публичност на разходите, като предложи всяка партия да бъде длъжна да оповестява всеки свой разход от обществените ресурси с мотиви за него на интернет страницата си, като това ще улесни и одитния контрол.
Извършихме безпристрастно одитите на МВР и на авиоотряда и явно това е причината за някаква ярост срещу нас, заподозря Димитров.
Той накара депутатите да питат прокуратурата защо досега няма образувано наказателно производство, ако наистина е имало престъпление по установените нарушения.
С бурни аплодисменти и викове "Браво!" депутатите от опозицията подкрепиха изказването на шефа на Сметната палата.
С края на речта на Димитров обаче в залата настъпи пълен хаос. Герберите скочиха срещу ДПС депутата Хамид Хамид, който според тях е направил непристойни жестове спрямо шефа на Сметната палата.
Андон Андонов от ГЕРБ дори се скара с председателстващия заседанието Алиосман Имамов за това, че последният се е направил, че не е видял нищо. Опозиционерът настоя Хамид да бъде изгонен от залата, което в крайна сметка не се случи.
ГЕРБ обаче не отстъпиха и поискаха почивка, колкото е необходима на Имамов да чуе от съпартийците си това, което цялата зала, без него явно, е видяла. Опозицията обяви, че ще реши дали да остане в зала до края на заседанието само, след като чуе решението на Имамов за това какви мерки ще предприеме срещу своя съпартиец.
Първите по сила в НС заподозряха, че ако подобен непристоен жест се направи от гербер, то председателстващият заседанието със сигурност няма да пропусне да види.
Имамов позволи 20-минутна почивка за охлаждане на страстите. В нея Красимир Велчев от ГЕРБ обясни на журналистите, че възпитанието му пречи да обясни какъв е бил този възмутителен жест. В случилото се той видя още една причина депутатите да минават психотест, което е най-новото настояване на ГЕРБ.
Самият Валери Димитров призна пред журналисти, че не е видял дали депутатът от ДПС прави неприличен жест и към кого е бил насочен той. "Гледах си записките, защото имах много въпроси", отсече шефът на Сметната палата.
След поисканата почивка от опозицията, наказанията последваха. Зам.-шефът на Народното събрание Алиосман Имамов отстрани от две заседания на парламента народният представител от ДПС Хамид Хамид и го посъветва, ако не е доволен от порицанието, да се обърне към Комисията за парламентарна етика.
В защита на своя колега депутатът от ДПС Йордан Цонев поиска процедура по начина на водене на заседанията и недоволства от това, че самият председател на Сметната палата Валери Димитров е извикал от трибуната - "Не ми пука".
"Кой може да вика "не ми пука" от парламентарната трибуна?", попита Цонев и изтъкна, че може би още тогава Димитров е трябвало да бъде отстранен от пленарна зала. "Вероятно сте прав", му отвърна Имамов и напомни, че всеки трябва да спазва правилника на НС.
След неприличните жестове, ожесточените дебати и напрежението в пленарна зала парламентът остави гласуването на новия Закон за Сметната палата като първа задача в утрешния петъчен ден.
Подобно поведение е недопустимо в пленарната зала и трябва да се санкционира. За съжаление подобни случаи има много и наказанията трябва да бъдат съответни на поведението на народните представители, независимо от това към коя парламентарна група принадлежат.
Това обясни по-късно в кулоарите на НС заместник-председателят на парламента Алиосман Имамов. Той подчерта, че е наложил на Хамид Хамид най-тежкото наказание, предвиждано в правилника - отстраняване от две заседания.