Паметникът на българските опълченци в Болград |
Българското правителство изрази недоволство от решението на новите управляващи в Украйна да променят приетия от Янукович Закон за основите на държавната езикова политика. Той даваше статут на регионален език не само на руския, но и на българския в районите с малцинствено население от над 10 процента.Според този закон в някои райони на Бесарабия, където живеят компактни български общности (Арциз, Измаил, Болград), българският език бе приет за регионален. Това положение сега отпада. Нещо повече радикалите от Майдана настояват да се въведе криминална отговорност за използване на руски език на обществени места. Което като нищо може да засегне и другите неукраински езици.
Министърът на външните работи Кристиан Вигенин вече е поставил въпроса пред украинския посланик в София.
"В тази връзка отмяната на закона беше приета със загриженост от страна на Министерство на външните работи, като министър Вигенин веднага постави вчера въпроса на срещата си с министрите на външните работи на страните от Вишеградската група, България, Румъния и Гърция, която се проведе в Будапеща. Всички участници се съгласиха, че това не е стъпка в правилната посока. Считаме, че политическото ръководство на Украйна следва да демонстрира отговорност и стремеж към приобщаване на всички групи в украинското общество и се надяваме, че, след като бъде съставено новото правителство в Украйна, този въпрос отново ще бъде поставен", каза говорителят на външно министерство Ивайло Кашканов пред БНР.
Проф. Петър-Емил Митев, който участва в дискусия за политическия февруари на института "Иван Хаджийски" днес припомни, че има над 200 000 бесарабски българи. Професорът обърна внимание върху отпадането на статута на регионален език в Украйна на български, руски, словашки.
Според проф. Митев се очаква да се появи и министерство на националното самосъзнание и статут "негражданин на Украйна" за руснаците.
И то в страна, в която цели области са рускоговорящи - в столицата Киев те са 90 на сто, а в област Одеса, където са бесарабските българи - са 42 на сто. Затова анализаторът критикува отсъствието на информация в българските медии по отношение на бесарабските българи.
Проф. Митев обяви забраната на чуждите малцинствени езици за "екстремистка крачка, предприета от украинската Рада в еуфорията на усещането за победа" и припомни, че победата на прозападните сили в Украйна поставя капани пред ЕС.
ВМРО също излезе днес декларация в защита на правата на българите в Украйна. Партията на Каракачанов иска много по-твърд тон от нашата държава в отстояването на правата на сънародниците ни в размирната страна, както и отчет за готовността на България да приеме български бежанци на своя територия.
ВМРО адмирира показаната досега от министър Вигенин позиция, заявена на срещата на външните министри в Будапеща, но настоява за ясна позиция в тази посока от страна на премеира Орешарски.
"Докато Плевнелиев пише в „Туитър” за демократичната революция в Украйна, нека се сети и за сънародниците ни там, които сега, не особено демократично, са лишени от правото да ползват езика си", се казва в декларацията на ВМРО.