Контрол по турски

Турските блогъри не се плашат от цензурата

Новоприетият турски закон за интернет ще позволява на Анкара да блокира сайтове без съдебно решение. Турските блогъри обаче не се плашат от цензурата. Те са убедени, че винаги ще успяват да вадят истината на бял свят.

В края на миналата седмица над 2000 души излязоха на протест в Истанбул под мотото "Интернет или апокалипсис!". Турската полиция реагира по познатия си маниер - със сълзотворен газ, водни оръдия и палки срещу противниците на правителството. Те на свой ред отвърнаха с камъни и фойерверки.

Повод за поредните сблъсъци между полицията и демонстрантите бе новоприетият закон за интернет, който ще позволява на правителството да блокира сайтове и без съдебно решение. Освен това доставчиците на интернет ще бъдат задължени да съхраняват данните за потребителската активност, за да могат при необходимост да ги предоставят на властите. Премиерът Реджеп Ердоган отхвърли упреците, че иска да наложи цензура в интернет и да ограничи свободата на изразяване на мнение. Правителството му искало най-вече да защити младежите. "Новите правила не означават цензура в интернет - точно обратното, те правят виртуалното пространство по-сигурно и по-свободно", отбеляза Ердоган пред вестник "Хюриет".

Законът все още не е влязъл в сила, тъй като се очаква становището на президента Гюл. Мнозина критици се надяват, че той ще наложи вето.

Накъде водят новите пътища?

22-годишният студент по право Оулджан Екиз е един критиците на този закон и част от активните блогъри в "140journos" - платформа за т.нар. гражданска журналистика. В нея всеки би могъл да пише по темите, които го интересуват. "Активни сме в редица социални мрежи, но най-много - в "Twitter". Хората ни изпращат снимки, филми и аудиозаписи, които ние публикуваме", разказва Екиз и допълва: "Такива получихме и миналата събота от демонстрантите."

Според него един от по-големите проблеми, произлизащи от новия закон, е това, че отделни интернет адреси ще могат да бъдат блокирани. "Правителството със сигурност не би могло да блокира "Тwitter", понеже ползва платформата и за собствените си рекламни цели. Но нашата страница в "Тwitter" или отделни туитове могат да бъдат блокирани, а така работата ни естествено ще бъде затруднена", обяснява Екиз.

Той и неговият екип вече имат опит с цензурата в интернет. 250 интервюта, които те са качили в платформата "SoundCloud", са недостъпни вече от две седмици. Освен това е бил закрит и техният достъп до платформата. "Междувременно намерихме друг сайт, който можем да използваме за интервюта. И ако правителството реши да ограничи "Тwitter", ще намерим други пътища", казва блогърът.

Според него правителството всява страх, който при някои хора води и до автоцензура. Екиз дава пример с азербайджанския журналист Махир Зейналов: "Той бе екстрадиран миналата седмица заради критични към правителството туитове, публикувани от него. Този случай показва колко лесно правителството може да налага цензура и да противодейства на неудобните критици."

"Интернет не може да се блокира изцяло"

Блогърът Дениз Ергюрел, който е генерален секретар на Независимия медиен съюз в Истанбул, смята, че най-големият проблем е в тълкуванието на новоприетия закон. "Новият закон за интернет дефинира нови видове престъпления. Например "призивите към омраза". Но кой решава дали нещо е "призив към омраза" или не? Къде са границите?", пита Ергюрел. По неговите думи вторият голям проблем е намесата в личната сфера на хората - във връзка с изискването за съхранение на данни за потребителската активност в срок до две години. "Така всичко става прозрачно, включително личното", изтъква блогърът.

Той обаче изобщо не е отчаян. Ергюрел е убеден, че юзърите винаги ще успяват да откриват нови методи за изразяване на мнението си в онлайн пространството. "Съдържанията не могат да бъдат изцяло елиминирани от мрежата, мрежата не функционира като физическия свят. Винаги ще се намират начини и техники за заобикаляне на този вид контрол", казва той и допълва: "Освен това цензурата е и много ефективно средство за реклама: ако определени съдържания бъдат блокирани, това само увеличава вниманието към тях."

Източник: http://www.dw.de/

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини