Нелегални превозвачи масово извършват услуги на територията на страната и за чужбина, е обявила Галя Топалова, шеф на Сдружението на автобусните превозвачи пред "Труд". Според нея никога досега проблемът не е бил в толкова големи мащаби, както в момента.
Нерегламентираните курсове се извършвали с микробуси с 8 плюс едно места. Тези превозни средства могат да се карат с любителска книжка и лесно минават държавните граници. Нелегалните превозвачи вече са добили много голяма популярност за хората от Кърджали, Силистра или Разград, които работят в чужбина. При тези микробуси няма лиценз за транспортна фирма, няма работно време, лекар, трудови договори за шофьорите, обяснява Топалова.
Въпреки че цената на превоза не е по-ниска от тази на автобусния билет - за пътуване от Холандия или Белгия родните гастарбайтери плащат 250-300 лева, те са предпочитани от нашенците зад граница, тъй като времето за пътуване е по-кратко.
Освен това курсът при тях не е от автогара до автогара, а вземат клиентите и багажа им от адреса им в България и ги возят до мястото, където живеят в чужбина. Така клиентите пестят пари за такси или градски транспорт, но нямат никакви права. По-важното е, че нямат застраховка и не дай Боже да стане катастрофа, казва Топалова. Според нея хората, които ползват услугите на нерегламентираните превозвачи, поемат огромен риск, тъй като в маршрутките за чужбина има само един водач. Той шофира без прекъсване повече от 20 часа и рискът да заспи на волана е огромен, обяснява шефката на автобусното сдружение.
В редовните автобусни фирми за курс до Холандия или Великобритания в превозното средство има по четирима шофьори, които се редуват на волана на 4 часа и половина. На всеки 30 часа пътуване пък трябва да "почива" самият автобус.
Пътниците за нелегалните возила се набират с обяви в местните вестници на Кърджалийско и Разградско. Като пристигнат, те получават визитка с номера на шофьора и му се обаждат, когато трябва да се върнат в България.
Нелегални превозвачи са окупирали и почти изцяло автобусните превози от София за Видин, Монтана, Враца, Козлодуй, Дупница и Ботевград, оплакват се автобусните фирми.
Те обирали пътниците пред софийската Централна гара и съседната до нея Централна автогара. Освен с микробуси по някои маршрути пътували и леки коли с по четирима пътници.