Китайското правителство не трябва да намаля разликата между богати и бедни, а да създава условия за всеобщо благоденствие, така че всеки да може да спечели собственото си богатство, смята най-богатият китаец Цзун Цинхоу (Zong Qinghou).
Според бизнесмена богатите трябва да допринасят всички останали да подобряват финансовото си положение. Ако всички граждани са богати, обществото ще стане хармонично. Цзун Цинхоу призовава китайското правителство в изявление, цитирано от AFP, да намали данъците, за да стимулира инвестициите. Той подчертава, че егалитаризмът (социалното равенство) би довел до недояждане.
По оценка на Forbes, Цзун Цинхоу разполага с капитал около 11,6 милиарда долара. Той е основател и главен акционер на Wahaha, безалкохолни напитки. Компанията си създал в зряла възраст, през младежките си години милиардерът нямал пари за квартира и преспивал под моста.
Тази година в Китай бяха взети значителни мерки за съкращаване разликата в доходите на бедни и богати. Беше вдигната минималната заплата и увеличен размерът на сумите, които държавните предприятия внасят в бюджета.
В началото на годината в Китай за първи път от 12 години бяха обнародвани данни за страната по индекса Джини (Gini), който показва нивото на социалното неравенство. Неговата стойност в Поднебесната е 0,474, като през 2000 е бил 0,412. Колкото по-близо до 1 е индексът, толкова по-голяма е разликата стандарта на живот на богати и бедни в дадена страна, нулева стойност показва пълно равенство.