До края на март 2014 г., ще бъде изградена системата за ранно предупреждение по река Арда, като от българска страна с нея ще оперира НИМХ, а от гръцка страна Гражданска защита. . Проектът ще осигури навременен и надежден способ за осигуряване на необходимата информация за вземане на мерки и намаляване на щетите при наводнения в басейна на река Арда в България и Гърция.
Това стана ясно по време на българо-гръцка среща в Смоалян, за създаване на система за ранно предупреждение за минимизиране на риска при наводнения в басейна на река Арда.
На срещата присъстваха представители на Басейнова дирекция – Пловдив, Националния институт по метеорология и хидрология – БАН, Регионалния фонд за развитие на Източна Македония – Тракия и Факултета по строително инженерство на Тракийския демокритов университет в Гърция.
Експертите единодушно отбелязаха необходимостта от система за превенция, тъй като река Арда, която е приток на река Марица причинява най-опасните наводнения в югоизточната част на Балканския полуостров.
Само от началото на тази година до момента в басейна на река Арда е имало две критични и опасни ситуации – в периода 14-15 март и 7-8 април.
Във водосбора на реката се извършват дългогодишни наблюдения и се изработват сценарии за реални наводнения. За осигуряване на данните се поддържат хидроложки и валежомерни станции по поречието на реката и във водосбора й. Планира се инсталиране на допълнителни автоматични станции, с цел подобряване на хидрометеорологичната мрежа. Всички усилия са насочени към създаване на системата за ранно предупреждение и смекчаване на неблагоприятните последици от наводнения.