Руският метеорит: 500 пострадали и нова озонова дупка?

Около 500 души пострадаха в резултат на падналия метеорит в Урал, петима от тях са настанени в болница, съобщи говорителят на руското министерство на извънредните ситуации Елена Смирних, цитирана от ИТАР-ТАСС.

„За медицинска помощ се обърнаха 474 души, петима от тях са хоспитализирани. Състоянието на практически всички се оценява като леко и средно тежко”, уточни тя. Пострадалите са предимно с порезни рани от счупили се прозорци.

Днес сутринта над територията на руския Уралски федерален окръг падна метеорит, който частично изгоря в долните слоеве на атмосферата. Засега фрагментите от небесното тяло не са открити.

Падането на метеорита в руската Челябинска област може да предизвика появата на озонова дупка в атмосферата. Това посочва пред „Газета ру” Сергей Замоздра, астрофизик и доцент в катедрата по теоретична физика в Челябинския държавен университет.

„По мои изчисления метеоритът се е взривил на височина около 50 км, тъй като ударните вълни дойдоха за около две минути след взрива, а на звука са нужни три секунди, за да измине един километър. Когато подобен обект навлезе в атмосферата, той преди всичко разрушава озоновия слой. Това означава, че в момента има озонова дупка”, казва астрофизикът.

Той посочва, че на Земята ежегодно падат големи астероиди, но съдейки по мощността на взрива, този в Русия е бил много тежък. Подобно нещо се случва на Земята веднъж на 20-30 години.

Метеоритът е бил с маса от няколко десетки тона, съобщи старши научният сътрудник в Пулковската обсерватория Сергей Смирнов, цитиран от Интерфакс.

„Това бе много ярък болид, който прекрасно се виждаше на фона на светлото сутрешно небе. Обектът бе с достатъчно голяма маса, вероятно от много десетки тонове”, коментира Смирнов.

Според учения този обект е бил способен да предизвика ударна вълна и разпръсване на фрагменти на голяма територия. При изучаването на падналото небесно тяло от голяма помощ за учените ще бъдат многобройните видеозаписи, направени от очевидци. Те ще помогнат да се установи траекторията на полета на метеорита, който навлезе в атмосферата на Земята с космическа скорост.

„При падането подобно космическо тяло започва да се дроби и разпада на фрагменти в атмосферата, скоростта му се измерва с километри в секунда”, допълва Смирнов. Той отбеляза, че откриването на фрагментите от метеорита ще даде възможност на учените да получат отговори на много въпроси.

Източник: actualno.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини