Гигантски слалом мъже старша възраст - Йан Кинчи /Швейцария/ с подгласници са Осаму Йамамото /Япония/ и Рето Райдер /Швейцария/

Швейцарците са фаворити в състезанието за ски учители от цял свят.

Победител в гигантския слалом при мъже старша възраст е Йан Кинчи /Швейцария/,

а негови подгласници са Осаму Йамамото /Япония/ и Рето Райдер /Швейцария/.

Това показват резултатите от първия ден на стартовете на Световно първенство за ски инструктори, което се провежда в Пампорово.

От българските представители в тази категория с най-добро класиране е Милчо Ляпев, който е на 7-о място.

Класацията при мъже младша възраст се оглавява от Алекс Таугвалдер /Швейцария/,

следват Кристиан Лохер /Швейцария/ и Демиан Францен /Швейцария/.

Лидер в гигантския слалом при жените е Джесика Пунгера /Швейцария/, следвана от Кристияне Бауер /Германия/ и Евелине Шваб /Швейцария/. С най-добро класиране от българските състезателки е Гергана Шокова, заела 7-о място.

Над 120 ски учители от 15 нации се състезава вече два дни на писта „Стената” в дисциплините гигантски слалом, паралелен слалом и синхронно каране на демо тимове. Сред инструктурите има представители на известни зимни курорти като Давос, Гармиш-Партенкирхен.

Организатор на състезанието е ISIA - Международната асоциация на ски инструкторите и Пампорово АД. Волната програма на демо тимовете е днес. ISIA е формирана от 39 национални асоциации на ски инструкторите, посочи Риет Кампел, президент на ISIA. Според него в Пампорово е събрано заедно „семейството” на международната асоциация.

За нас е много важно да видим как се развиват ски и сноуборд спортовете в Източна Европа, посочи президентът на асоциацията.

Пампорово за първи път е домакин на Световното първенство за ски инструктори.

Курортът се кандидатира за домакинство на световния конгрес „ИНТЕРСКИ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ” през 2019 г.

Източник: smolyan.bgvesti.net