Фойерверките и новогодишната украса са неразделна част от празничното посрещане на Новата година. Често обаче приповдигнатото настроение води до безотговорно поведение на празнуващите и възникване на различни инциденти.
Тази година вече има нещастен случай. 7-годишният Стилиян почина вследствие на тежки наранявания след игра с пиратки в пловдивското село Тюркмен в началото на декември.
Още две деца на 10 и на 7 години пострадаха при играта. Трите момчета хвърлили пиратки в шахта между два изоставени обора, използвана за дезинфекция на животни, когато станала експлозия.
По празниците полицията засилва контрола във връзка с продажбата на пиротехнически средства и вече са иззети около 11 000 изделия.
Едно от основните правила за безопасната употреба на пиротехническите изделия е те да съответстват на стандартите и да са придружени с инструкции за правилното им използване.
Експертите съветват фойерверките, сигналните ракети и други да се изстрелват на подходящи места вертикално нагоре, а не косо от балкони и прозорци.
Складирани горими вещи и хартии на балкона са опасни при попадане на такива изделия върху тях. Като мярка за безопасност, ако има съдове с бензин, спирт и други леснозапалими течности, също е добре да се отстранят.
Друг основен съвет е да не се прави опит за повторно запалване на незадействали пиротехнически изделия.
У дома елхата трябва да е далеч от пердетата и други горими материали, а електрическата украса да е в добро техническо състояние. Претрупването й с горими украси или оставянето й със запален бенгалски огън без наблюдение също създава възможности за възникване на пожари.
Според статистиката отоплението на дома през есенно-зимния сезон е водещ фактор за смъртността, причинена от пожари в България. Най-честите причини за възникване на пожари са късо съединение и други от електрически характер и небрежност при боравене с открит огън.
По празниците зачестяват излизанията на нашите структури заради неправилно боравене с открит огън, каза за Dnes.bg Георги Толин, вр. и. д. началник на сектор „Нормативна дейност и ново строителство“ в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Важно правило за безопасност е да не се оставят включени без наблюдение всякакъв вид електроуреди, включително и коледна украса.
Използването на нестандартни отоплителни уреди също е рисково за възникване на огън.
Георги Толин посъветва при пожар своевременно да бъдат информирани органите на „Пожарна безопасност и защита на населението“ на спешния телефон 112. Евакуирайте се от мястото на инцидента, а ако ви позволява физическото състояние и психологическата нагласа, опитайте да овладеете ситуацията при наличие на подръчни противопожарни уреди.
Всеки един пожар първоначално започва от малък огън, който впоследствие се разраства. При своевременна намеса в първоначалния момент може да бъде потушен с много по-малък ресурс, отколктото след известен период, посочи той.
Децата в дома също е добре да знаят какви са опасностите от пожар и от празничните фойерверки. Не разрешавайте на подрастващите да си играят с кибрит и запалки, ракети, пиратки, не ги оставяйте сами вкъщи, съветват още от пожарната. И още - не хвърляйте безразборно фойерверки, ракети, бенгалски огън.
За пожарна безопасност в увеселителните заведения препоръката е да се запознаете с плана за евакуация и разположението на най-близкия изход. При пожар не се поддавайте на паника и помогнете на останалите да се насочат към изходите.