С 10 на сто данък ще се облагат лихвите по срочните депозити. Това решиха депутатите на второ четене в парламента.
Налогът няма да важи за безсрочни и детски влогове, както и за разплащателните сметки. Банките ще привеждат данъка към хазната, като той ще се прилага в момента на получаване на лихвата по депозита. Това означава, че ако депозитът ни е направен през 2012 г., но изтича догодина и тогава получим лихвата, тя ще бъде обложена, независимо че договорът с банката е сключен при старото законодателство, предаде Дарик.
Данък "лихва" бе единственият текст от закона, който бе дебатиран. Дори Красимир Велчев се опита да въведе ред в дебата. "Който дебатира и говори по тази тема, първо да декларира колко пари има на влог, защото ние сме дали клетва, че ще защитаваме преди всичко държавните интереси и интересите на хората, а не личните си интереси", каза той. "Ще сменя темата на дебата и ще го нарека неграмотност и невежество от някои хора и ще кажа защо" каза Велчев. Той първо обясни, че "на 200 лева комисионната е 20 лева". Велчев пресметна след това, че при 200 лева депозит и пет процента лихва, човек ще плати данък в размер на 1 лев.
Единствена Корнелия Нинова от Коалиция за България изпълни условието, макар и тя да призна, че искането е популизъм. Тя декларира, че няма фирми, няма бизнес, а има депозит като физическо лице в размер на 3500 лева. "Понеже бяхме обвинени в неграмотност. Господин Велчев, сигурно сте свикнал в живота и политиката да говорите само за комисионни. Обръщам ви внимание, че става въпрос за доходи от депозити, а не за комисионни от депозити. Комисионни вземате на едно друго място по един друг повод", каза Нинова. В крайна сметка облагането на лихвите по депозити с 10 на сто бе прието, като при обяснението на отрицателни вотове се чуха повече аргументи, отколкото по време на самите дебати.