Компостерите са специалните съдове- поставени преди година и вече дават на притежателите си първото количество биотор, който се използва както за подобряване на почвата, така и за пълнене на саксии.
Екоинициативата се реализира по пилотен за страната проект, съобщи ландшафтният архитект към фирмата по чистота „Титан Клинър” инж. Людмил Гочев.
Той обясни, че есента е най-доброто време за зареждането на съдовете за органична тор, тъй като има изобилие от отпадъци - шума, сухи клони и останки от зеленчукови и плодови насаждения. Инж. Гочев поясни, че всяко домакинство може да направи собствен компостер за биотор. Достатъчно е в градината да се направи яма с дълбочина около 1м. и още толкова на ширина. В нея могат да се изхвърлят окапалите листа и всякакви зелени отпадъци. След като ямата се изпълни, тя се заравя с пласт почва. Благодарение на повишената влага и сравнително по-високата температура под земята през зимата, цялата зелена маса се разгражда и така се получава биотор, която напролет е най-добрия подобрител при подготовката на цветни алеи, лехи за зеленчуци и прочие. „Вместо гражданите да изхвърлят зелените отпадъци в кофите за смет и по този начин да пълнят обема им, е много по-добре да произвеждат тор, която е много по-ефективна от животинските изпражнения, които масово се използват в Родопите за наторяване”, отбеляза инж. Гочев.
Така ще се реши и проблема със събирането на шумата и нейното пренасяне до контейнерите за смет. Според него това може да бъде и добър бизнес, тъй като в специализираните магазини 10 кг. биотор се продават за около 10-15 лв.
Компостери за биотор са разположени и в няколко зелени зони в града. Отделно в общината има над 120 съда за зелени отпадъци, поставени в кварталите със земеделски площи и овощни градини.