В близко бъдеще на много жени може да бъдат спестени неудобствата на мамографиите, като вместо тях ще се извършва прост кръвен тест веднъж годишно за ранно откриване на рака на гърдата.
Британски изследователи разработват нов тест, който ще открива следи от ДНК-то на туморите, още преди неоплазиите да са станали забележими рентгенографски.
Учените започват клинично проучване в лондонска болница, където се надяват да съберат кръвни проби от 500 жени, на които са били открити сенки в мамограмата. След това изследователите ще сравнят ДНК-то на жените, които впоследствие са били диагностицирани с рак с ДНК-то на здравите, за да идентифицират туморните маркери. Вече са набелязани няколко потенциални молекули.
Ако проучването се окаже успешно, ще бъде започнато ново такова, целящо да определи дали кръвният тест може да бъде използван за скрининг при жени на средна и напреднала възраст.
Според д-р Джаки Шо от университета в Лайкастър, ръководител на проучването, този подход има потенциала съществено да промени скрининга за рак на гърдата за много кратко време. Засега изглежда, че тестът може да открие рака на гърдата преди появата на бучки на рентгеновите снимки. Също така, тестът би могъл да помогне на лекарите да индивидуализират лечението, като ориентира клинициста какви генетични аномалии са налични в тумора, което би позволило подбирането по-специфично лечение с по-малко странични ефекти.
Ежегодно, във Великобритания се диагностицират 40 000 нови случая на рак на гърдата, 12 000 жени губят живота си заради заболяването.
Изследователите се надяват да успеят да приложат тази техника и при рак на белия дроб и червата.