КНСБ предлага да се въведе допълнителен отпуск по семейни причини за семействата с деца. Ангажиментите в семейството пречат на работоспособността, сочи проучване на синдиката. На пресконференция от КНСБ поискаха родителите да имат право в един ден от седмицата или в месеца работното им време да бъде намалено с два часа заради сериозни семейни ангажименти. Другият вариант е работниците да ползват допълнителен отпуск от един или два дни в годината.
"С уведомление, естествено, към работодателя, да кажем: "Налага ми се вдругиден или утре по семейни причини, взимам си един ден отпуск" и толкова. Но мога един път или два пъти в годината. Това в закона го нямаме", каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Синдикатът настоява и за увеличение с 5-6 дни на отпуска за гледане на болен човек от семейството. В момента хората имат право на 10 дни в годината, за да се грижат за болен родител или дете.
Социалните ангажименти в семейството ограничават и затрудняват възможността за изпълнение на служебните задължения, са посочили близо 100 процента от участвалите в проучване на КНСБ за проблемите в балансирането между семейния и трудовия живот.
Изследването е направено сред мениджъри и синдикални лидери, както и работници и служители от 28 предприятия в страната.
Почти половината от анкетираните са на мнение, че децата до 8-годишна възраст оказват влияние върху нормалното изпълнение на трудовите задължения на техните майки и бащи.
Родителите помагат на почти половината от анкетираните, когато те са на работа, а близо 40 на сто от отговорностите се споделят между съпрузите. Прави впечатление, отчитат експертите, че 13.4 на сто от по-големите деца също се включват в семейните ангажименти.
Почти 12 процента от родителите използват специализираните институции за отглеждане на деца, а 6 на сто - платени социални услуги.
Липсата на регламентирани форми за съчетаване на професионалния със семейния живот, в голяма степен влияе върху изпълнението на служебните задължения. По-рано от работа си тръгват 11.5% от запитаните, а за 12 на сто отсъствието от работа е често явление.
За повече от една трета от ръководителите на отдели, отсъствието от работа не е за предпочитане.
34.3% от запитаните предпочитат да са на плаващо работно време, а малко над десет процента са категорични, че не могат да съвместяват професионалния и семейния живот.
62.7 процента от участвалите в проучването са ползвали отпуск за временна нетрудоспособност за гледане на болен, платен и неплатен отпуск по семейни причини.
Експертите констатират, че няма официално регламентирани правила във вътрешния ред на предприятията по отношение на правото да се работи при гъвкави условия. От КНСБ смятат, че проблемът за въвеждането на мерки за съвместяване на професионалния със семейния живот не е осъзнат от обществото като социално значим.
64 на сто от синдикалистите смятат, че е необходимо в колективните трудови договори да се обособи самостоятелен раздел за съчетаването на семейството и работата.
Според 43 на сто от тях трябва да се приеме нормативен акт, който да ангажира работодателя да търси организационни решения за съчетаването на двете сфери. Експертите са на мнение, че е необходимо да се въведат данъчни облекчения за разходите, които са инвестирани в мерки за съчетаване на професионалния и семейния живот - детски стаи и хосписи например.