Северна Македония готви „дипломатическа интензификация през следващия месец преди провеждането на Съвета на ЕС, за да представи позициите си за продължаването на процеса по евроинтеграция“, посочва държавната информационна агенция МИА в свой анализ
В рамките на дипломатическата интензификация са „предвидени разговори с повечето страни-членки на ЕС, с цел по-добро представяне на аргументите за промените в kонституцията с отложено действие“.
„Посланието, което е получено от досегашните разговори, според източниците от кабинета, е било: Вие направихте всичко, сега ние сме на ход. Подобни послания са получени по време на срещите в САЩ, но и в някои европейски градове“, пише МИА, цитирана от БГНЕС.
Вписването на българите в основния закон е условие за реален старт на преговорите на Северна Македония с ЕС, което според управляващата партия в страната е „български диктат“. Управляващите в Скопие излязоха с предложение промените в конституцията да влязат в сила, след като Северна Македония стане член на ЕС, но засега няма реакция на европейско ниво.
„Все пак изходът не е окончателен и не се вижда, но това, което може да се види като възможно решение, казват източниците, е начинът на интерпретацията на Преговорната рамка, която би останала такава каквато е, както е приета от всички 27-страни от ЕС. Подкрепа за македонските предложения и аргументи, както казват същите източници, страната /РСМ, бел.ред./ има от Вишеградската група, Белгия.., защото както казвали самите страни-членки има опасност, че този прецедент няма да бъде само македонски и в този многополюсен свят, в който непрекъснато се променят влиянията и позиционирането на определени сили, за Европейския съюз е много важно да запази конкурентоспособността си“, посочва МИА.
По отношение на последния разговор между българския президент Румен Радев и македонската му колежка Гордана Силяновска Давкова в Баку на 12-ти ноември, източниците казали следното: „Радев спомена условието за продължаването на процеса по евроинтеграция, но не по начин, по който говорил по темата пред българските медии“.
Двамата „разговаряли и за евентуална визита на Радев в РСМ, но ще се изчака срещата на върха през месец декември и тогава ще се реши как да бъде реализирана“.
Коментарът на Радев за срещата от 19-ти ноември обаче е дословно:
„Аз съм изразил много ясна оценка и съм запознал още веднъж по-подробно г-жа Силяновска с преговорната рамка и общия европейски консенсус от юни 2022 г., приет и със съгласието на правителството на Северна Македония тогава. Също така съм я запознал и с нашия договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество и много важно – с втория протокол по този договор. Това са поети международни ангажименти и г-жа Силяновска, като добър юрист, много ясно съзнава, че поети ангажименти по международни договори просто трябва да се изпълняват. Още веднъж аз заявих нашата готовност да помагаме, така че по-бързо да се постигнат условията, заложени в тези международни документи, за да може да се отвори вратата за начало на преговорите“.